בדיקת HPV מול PAP- סקירה מיוחדת לכבוד יום העצמאות הקנדי!

מהי הבדיקה הטובה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם? בדיקת פאפ או בדיקתHPV  ?

זו אחת השאלות שמעסיקות את אנשי הבריאות בקנדה. מספר הנשים שחלו בסרטן צוואר הרחם ירד ב-69% אחוזים מאז שהכניסו לבדיקות השגרתיות את בדיקת הפאפ, אבל עדיין מדי שנה סרטן צוואר הרחם מתגלה אצל כ-1550 נשים בקנדה מדי שנה, וכמעט 400 מהן לא מצליחות לנצח את המחלה.

בדיקת פאפ היא בדיקה ציטולוגית- בדיקה של תאים שנאספים מצוואר הרחם ונבדקים אחרי שעברו עיבוד במעבדה תחת עינית המיקרוסקופ. המטרה היא להבין מה מצב התאים והאם נוצרים בהם שינויים לא נורמליים שמתפתחים לכיוון של סרטן צוואר הרחם. רשויות הבריאות בקנדה ממליצים לנשים מגיל 21 עד גיל 70 לעשות בדיקת פאפ מדי 3 שנים.

CADTH, עמותה שמספקת לרשויות בקנדה מידע רפואי על מנת לעזור להם לקבל החלטות בנוגע לבריאות הציבור, פרסמה לאחרונה דו"ח שבודק האם כדאי לעבור לבדיקות סקר של צוואר הרחם מבדיקות פאפ לבדיקות HPV. HPV, וירוס הפפילומה האנושי נחשב כגורם הראשי בגרימת מחלת סרטן צוואר הרחם. לוירוס יש יותר מ-100 זנים, כ-40 מהם קשורים לגרימת יבלות, זיהומים ומחלות. מתוכן 13 קשורים למחלת הסרטן, הנפוצים שבהם הם הזנים 16 ו-18, ואחריהם 31, 33, 45, 52 ו-58. וירוס הפפילומה האנושי קשור גם לגרימת סרטן בפות ובעריה אצל נשים, אצל גברים בפין, וכן בפי הטבעת ובחלל הפה והגרון. בדיקת HPV מבוססת על גילוי של DNA או RNA של הווירוס, כך שהבדיקה מגלה גם את הזן המדובר, ומכאן הדיוק הרב שלה.

החיסרון של בדיקת HPV כפי שעולה מהדו"ח הוא שתוצאות חיוביות של הבדיקה יגרמו ליותר נשים לעבור בדיקת קולפוסקופיה שלא לצורך. בדיקת קולפוסקופיה היא בדיקה של צוואר הרחם שנעשית על ידי מכשור זעיר פולשני, מכשור עדין שמאפשר כניסה לאזור דרך הנרתיק עם מצלמה שנמצאת בקצה של צינור דק. אם מתגלה נגע חשוד, הרופא/ה המטפל/ת יכול/ה להסיר או לצרוב את הנגע במקום. עם זאת, מחקרים מראים שבדיקת HPV מגלה בצורה מדויקת יותר מקרים של התפתחות של סרטן צוואר הרחם מבעוד מועד, יותר מאשר בדיקת פאפ. ההמלצות של הדו"ח של CADTH  אינן חד משמעיות, אם כי הם מביאים הרבה עדויות בנוגע ליעילות של בדיקת HPV לעומת בדיקת פאפ. יש לציין שההמלצה שלהם בנוגע לחשיבות של בדיקה שגרתית, פאפ או HPV היא ברורה וחדה- חשוב להיבדק, זה ממש מציל חיים.

מסקנה נוספת מתוך הדו"ח היא שיש עוד צורך במחקר ובדיקה של הנושא. מחקר שפורסם בשנה שעברה על ידי ד"ר ג'ינה אוגליבי (Dr. Gina Oglivie), חוקרת בכירה בקנדה, מראה שבדיקת HPV גילתה יותר מצבים של שינויים לא נורמליים בתאי צוואר הרחם מאשר בדיקת פאפ. העבודה של ד"ר אוגליבי הביאה את שרת הבריאות הקנדית, ג'ינט פטיטס טיילור (Ginette Petitas Taylor) להעניק לה 10 מיליון דולר לטובת המשך מחקר והבנה של ההתמודדות עם וירוס הפפילומה האנושי כולל בדיקות וחיסונים.

אחת הבעיות שמתמודדים איתם בקנדה היא שרק 3\1 מהנשים הולכות להיבדק בכלל, ובאופן שגרתי בפרט. הסיבות שונות, למשל חוסר זמינות של מרכזים רפואיים או הימנעות מהבדיקה בגלל מבוכה או אי נעימות. אחד הפתרונות המוצעים הם בדיקות עצמיות שנשים יכולות לבצע בעצמן בבית. מעבר לכך, המשך מחקר ושיפור הבדיקות, העלאת המודעות, וחיסונים.

בבריטניה (המדינה ממנה קיבלו הקנדים עצמאות ביום הזה...) משרד הבריאות הבריטי (NHS) הודיעו לאחרונה שהם מבצעים מעבר של בדיקות שגרתיות של גילוי מוקדם לסרטן צוואר הרחם מבדיקות פאפ לבדיקות HPV. רק במקרים בהם מתגלה נוכחות של הזנים המסוכנים של וירוס הפפילומה האנושי, תתבצע גם בדיקה ציטולוגית. המעבר אמור להתבצע עד סוף שנת 2019.

בברכת יום קנדה שמח ורק בריאות, מעבדת L.E.M

מקורות:

  1. HPV Testing for Primary Cervical Cancer Screening: Recommendations Report. Ottawa: CADTH; 2019 Mar. (CADTH Optimal Use Report; vol. 7, no. 1c).
  2. Edmonton Journal, Pamela Fireman, June 5, 2019, edmontonjournal.com/uncategorized/staff/health-blogs/medicine-matters/federal-health-minister-announces-10-million-for-cervical-cancer-research/wcm/17827827-86a0-4ed8-8492-4dffe6541a6b
  3. IBMS Institute of Biomedical Science, June 27, 2019, ibms.org/resources/news/hpv-primary-screening-update/