במעבדת L.E.M אנו מבצעים מדי חודש אלפי בדיקות לגילוי מוקדם של שינויים בצוואר הרחם- בדיקות פאפ, פאפ דק וכן בדיקה לגילוי נוכחות וירוס הפפילומה האנושי (HPV). כיום יש מעבר ברוב קופות החולים לבדיקת HPV כבדיקה הראשונית לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. במקרה שמתגלה נוכחות של אחד מ-14 הזנים של הוירוס שנחשבים כמחוללי מחלה, הדגימה תעבור גם בדיקת פאפ-דק. 
מחלקת פאפ במעבדה מספקת מענה איכותי ומקצועי, ומאפשרת לרופאי הנשים להסתייע בבדיקות מעמיקות על מנת להגיע לאבחנה מדויקת ומהירה.
 
בדיקת פאפ (PAP test) -משטח צוואר הרחם הנו חלק ממערך הבדיקות השגרתיות לנשים המסייעת באבחון תאים לא תקינים או שינויים ברקמת צוואר הרחם עוד לפני שהתאים יעברו התמרה לתאים טרום סרטניים. הרופא לוקח משטח מצוואר הרחם ומורח אותו על זכוכית נושאת לצורך בדיקה מיקרוסקופית במעבדה.
 
גילוי מוקדם של שינויים בתאי צוואר הרחם חשוב מאוד לטיפול ומניעה של סרטן צוואר הרחם. בעשורים האחרונים חלה עלייה במספר המקרים בהם יש מצבים טרום סרטניים, ומאידך יש ירידה במספר הנשים החולות בסרטן צוואר הרחם. שינוי זה מיוחס לשיפור בגילוי המוקדם בארץ ולמודעות לחשיבות של הבדיקות.
                                                                                                                                                                                              
                                                                                                                                                                                           
בדיקת פאפ דק (Thinprep Liquid base cytology) -בדיקת פאפ דק היא בדיקה מתקדמת המבוססת על בדיקת הפאפ הקונבנציואנלית. את תאי צוואר הרחם שנאספים על המטוש, הגינקולוג מכניס לתוך צנצנת עם נוזל משמר. במעבדה מפרידים בין תאי צוואר הרחם לבין תאים אחרים שנאספים, כמו תאי דם, רירית ועוד.
 
אחרי ההפרדה התאים עוברים לאבחון על ידי ציטוסקרינרים ופתולוגים מנוסים. יתרונה של בדיקת פאפ דק היא ביכולתה להפריד בין תאי צוואר הרחם לבין תאים אחרים שנאספים בדגימה. יתרון נוסף לבדיקת פאפ דק הוא בכך שכאשר יש חשד לדיספלזיה, שינויים בתאים שעלולים להפוך לתאים טרום סרטניים,  ניתן להשתמש באותו החומר כדי לבצע בדיקת HPV typing.
 

אספנו בשבילכן כמה שאלות על בדיקת פאפ-PAP:

מהי בדיקת גילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם (פאפ/פאפ דק/HPV)?

משטח צוואר הרחם היא בדיקה שגרתית המתבצעת בחדר הרופא כדי לבדוק את מצב התאים בצוואר הרחם. במהלך הבדיקה, ייקח הרופא דוגמא זעירה של תאים מצוואר הרחם – החלק התחתון של הרחם המתחבר אל הנרתיק (וואגינה) על ידי מטוש. דגימה זו נשלחת למעבדה ועוברת אבחון לגילוי של נוכחות HPV, וירוס הפפילומה האנושי. במקרה ויש נוכחות של אחד מהזנים המסוכנים, הדגימה תישלח להמשך בירור. תאי צוואר הרחם שבדגימה נבדקים במעבדה על מנת לאתר תופעות לא תקינות. כאשר מתגלה תופעה כזאת, עשוי הרופא להמליץ על בדיקות נוספות. לא מדובר על ביופסיה או תהליך פולשני ומכאיב. זהו תהליך פשוט, העשוי להציל חיים.

מתי מומלץ לעשות בדיקת צוואר הרחם?
לאחר תחילת קיום יחסי מין, או בהגיעך לגיל 21 (המוקדם מבין השניים). במידה ובדיקת ה- Pap תקינה, מומלץ לבצע את הבדיקה הבאה לאחר שלוש שנים. זאת במידה שהקשר האישותי לא השתנה. 

חשוב לזכור, ישנן פעולות העשויות להפריע ליעילות הבדיקה:

  • אם יש הפרשה נרתיקית מרובה, או דימום או שארית דימום.
  • קיום יחסי מין 48 שעות לפני הבדיקה.
  • שימוש בנרות או משחות נרתיקיות קודם לבדיקה.

לרוב, הבדיקות מבוצעות בתקופת הביוץ, בין 10 ל- 20 יום לאחר היום הראשון של הוסת.

 מה המשמעות של בדיקת פאפ (משטח צוואר הרחם) שאינה תקינה?

בדיקת פאפ (משטח צוואר הרחם) לא תקינה מראה שיש שינויים לא בריאים בתאים. תאים אלה עלולים להתפתח לתאים טרום סרטניים, ולתאים סרטניים.

כדי להבין מה הטיפול הנדרש, הגינקולוג/ית עשויים לבקש בדיקת פאפ נוספת כדי לאשר את הממצאים. במקרים מסויימים יהיה צורך בבדיקת HPV typing, בדיקה שנועדה להבין האם יש זיהום של וירוס הפפילומה האנושי, הוירוס שנחשב כגורם המחלה המרכזי לסרטן צוואר הרחם.   

אם יש חשד להימצאות נגע, צבר תאים, הגינקולוג/ית עשויים לבצע בדיקת קולפוסקופיה, בדיקה בה נעזרים במצלמה זעירה כדי לראות את צוואר הרחם. במקרה בו ישנו נגע, תתבצע הסרה שלו, לרוב בעזרת מכשור זעיר פולשני. במקרים בהם יש גידולים שדורשים טיפול מורכב יותר, או גידולים סרטניים בצוואר הרחם, ייתכן שיתבצע ניתוח להסרת הגידול יחד עם טיפול תומך. חשוב לבצע בדיקת פאפ ולהמשיך בטיפול לפי הוראות הרופאים.

לכי לרופא/ה שאת סומכת עליו/ה! אם את מרגישה שמשהו עדיין לא בסדר, אל תתעלמי, גשי לקבלת טיפול. גילוי מוקדם מציל חיים.