במעבדת L.E.M אנו מבצעים בדיקה גנטית- לאבחון נוכחות זנים בסיכון גבוה של וירוס הפפילומה
האנושי HPV. הבדיקה מבוצעת על ידי צוות מעבדה מיומן ומערכת חדשנית- BD COR.
 
הזמנת הבדיקה לרופאים/ות ומרפאות צרו קשר: בטל.08-9380770, פקס.08-9389783
או באימייל. admin@lem-lab.com
 

מעבדת L.E.M מבצעת בדיקות סריקה מולקולרית של וירוס הפפילומה האנושי (HPV) לזיהוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם באמצעות מערכת BD COR  שהינה המערכת המולקולרית המתקדמת בעולם לבריאות האישה.
מערכת ה BD COR סגורה לחלוטין, המערכת הינה היחידה המאפשרת קבלת תוצאה סופית לאחר הטענת מיכלי Thin prep ראשוניים במערכת עצמה, “Primary sample to result”. המערכת מבצעת את כל השלבים הפרה אנליטיים והאנליטיים באופן אוטומטי ורציף, כולל פתיחת מיכלי המקור וסגירתם כך שהתהליך תומך במניעת זיהומים.

מערכת ה BD COR מבצעת את בדיקת BD Onclarity HPV Assay. המערכת הינה היחידה בישראל (בביצוע בדיקת סקר) המאפשרת זיהוי של 14 זנים בסיכון גבוה לסרטן צוואר הרחם- 16,18,45,31,51,52 באופן פרטני לכל זן, והזנים  35/39/68, 56/59/66 ו- 33/58 בקבוצות.
קיים הבדל בדרגת הסיכון בין 14 זני ה- HPV בסיכון גבוה ולכן זיהוי פרטני של הזנים החיוביים יאפשר טיפול מותאם יותר לנשים ע"פ רמת הסיכון (גבוה/נמוך) לסרטן צוואר הרחם.

קבלו הצצת לתוך מערכת BD-CORE לזיהוי נוכחות של וירוס הפפילומה האנושי (HPV):

בנוסף מעבדת L.E.M מציעה את בדיקת CINtec

ה- CINtec הינה צביעה אימונוהסטוכמית כפולה של שני ביומרקרים P16+Ki67 למשטחים ציטולוגיים של צוואר הרחם.

ביטוי בו זמני של  KI67 ו P16  בתא מעיד על high-grade disease ומהווה אינדיקציה גבוהה לנוכחות וירוס הפפילומה בתאים אשר עבר אינטגרציה וטרנספורמציה.

מהו וירוס הפפילומה האנושי (HPV)?

 

וירוס הפפילומה האנושי (HPV Human papillomavirus) הוא וירוס שמשפיע על העור ועל רקמות ריריות בגוף כולל פה וגרון, פות, צוואר הרחם, ואגינה ופי הטבעת. זה וירוס קטן, חסר עטיפה, עם סליל DNA כפול. בתחילת שנות ה-70 חשבו שיש רק אחד כזה שמופיע בכל מני מקומות בגוף, בעיקר עור ורקמה רירית שגורם ליבלות. בהמשך גילו שיש ישנם יותר מ-100 זנים (types) של הנגיף ושחלק מהזנים הם המחוללים העיקריים של סרטן צוואר הרחם וגידולים ממאירים בעוד מקומות. HPV הוא וירוס נפוץ שקיים אצל מרבית האנשים הפעילים מינית בשלב זה או אחר במהלך חייהם. HPV חודר לתוך התאים ומשבית להם את "האזעקה" כך שמערכת החיסון הפנימית של התא, וגם מערכת החיסון של הגוף הכללית לא יודעות שיש בעיה ולא מגיעות לעזרה. ברוב המקרים המערכת בסופו של דבר מזהה את הפולש ומסלקת אותו. 
 
מה קורה אם מישהי או מישהו נדבקים בנגיף HPV?

חלק מהזנים עלולים לגרום ליבלות על עור כפות הרגליים והידיים, בדרכי המין ובאזור פי הטבעת.

זנים אחרים עלולים לגרום לשינויים בתאי הגוף (Dysplasia). תאים אלו הם בעלי סיכון גבוה להפוך בהמשך לתאים סרטניים. חלק מהזנים עלולים לפגוע במערכת המין הנשית, וידועים 14 זנים שעלולים אף לגרום לגידול סרטני. מחקרים מראים שיש קשר הדוק בין הופעת סרטן צוואר הרחם לבין נוכחות של הוירוס. אצל מעל 90% מהמקרים של סרטן צוואר הרחם התגלה נוכחות של אחד מהזנים המסוכנים של הוירוס. וירוס הפפילומה האנושי יכול לגרום לסרטן באיזורים אחרים בגוף אצל נשים ואצל גברים, בפי הטבעת, בפה ובלוע ועוד.

הדבקה בוירוס נעשית על ידי מגע עם אדם נגוע ובעת קיום יחסי מין. שימוש בקונדום מגן במידה מסויימת אך לא בצורה מוחלטת מאחר ומתרחש מגע עם משטחי עור של איברי המין (הפות ושק האשכים).

ירידה גדולה במקרים של סרטן צוואר הרחם משוייכת בין השאר לבדיקות לגילוי מוקדם של צוואר הרחם, HPV, פאפ ופאפ דק. שלושת הבדיקות הללו נעשות באותו האופן- לקיחת תאים על ידי מטוש בבדיקה גינקולוגית. במידה ומתגלה נוכחות של הזנים המסוכנים של וירוס הפפילומה האנושי HPV, הדגימה מועברת לבדיקת פאפ-דק (Thinprep) במעבדה והמשך בירור. ייתכן והאישה תופנה לערוך בדיקת קולפוסקופיה (Colposcopy). בבדיקה זו הגינקולוג/ית שלך ישתמשו במצלמה ובמכשור זעיר כדי לראות מקרוב מה המצב בצוואר הרחם. בעזרת מכשור זה ניתן לטפל בחלק מהנגעים, אם מתגלים. בחלק מהמקרים יש צורך לנתח. בכל מצב שמתגלה נוכחות של וירוס HPV יידרש בירור, המשך מעקב ולפי הצורך, טיפול.

ניתן לקבל חיסון נגד חלק מזני הנגיף, כיום מקובל בארצות רבות ואף בישראל לחסן את בני הנוער כבר בבית הספר, אך חשוב לדעת שהחיסון אינו מהווה הגנה מפני כול הזנים ועדיין חשוב לשמור על עירנות ולהקפיד על בדיקות לגילוי מוקדם אצל הגינקולוג/ית.

בדיקות לגילוי מוקדם, HPV, פאפ, פאפ דק, חשובות כדי לזהות נשים נשאיות לווירוס ולהכניסן לתוכנית מעקב המפקחת אחר שינויים מבניים בצוואר הרחם של אותן נשים.
 
תהליך זה נועד לצמצם תחלואה בסרטן צוואר הרחם ותהליכים פולשניים אחרים אשר נשים עשויות לסבול מהם.
 
גילוי מוקדם מציל חיים!
 
את הבדיקה תוכלי לעשות אצל הגינקולוג/ית שלך.
אחרי ביצוע הבדיקה החומר מועבר למעבדה על ידי הרופא/ה המטפל/ת לביצוע סקירה גנטית על מנת לזהות את נוכחות הוירוס. הבדיקה נעשית על ידי מכשור חדשני וצוות מעבדה מיומן. הסקירה מאפשרת גילוי נוכחות של הזנים שנחשבים מסוכנים ועלולים לגרום להתפתחות סרטן צוואר הרחם. במקרה ויש זיהוי של אחד מהזנים המסוכנים של וירוס HPV, הדגימה תישלח להמשך בירור.
מעבדת L.E.M מספקת בדיקת HPV לנשים בלבד, באמצעות הרופאים המטפלים.