מהו צוואר הרחם?
צוואר הרחם הוא החלק התחתון של הרחם, הוא מהווה את הקשר בין הנרתיק לרחם, וגם את המחסום ביניהם. למשל, במהלך המחזור החודשי רירית הרחם שמתפרקת יוצאת דרך צוואר הרחם אל הנרתיק. מהכיוון השני, תאי הזרע עוברים דרך הנרתיק אל הרחם דרך צוואר הרחם. תאי צוואר הרחם מייצרים ריר שעוזר לתאים לעבור. בזמן היריון תאי הריר של צוואר הרחם יוצרים פקק שאינו מאפשר תנועה כלל משני הכיוונים, כדי לשמור על העובר מפני חדירה של זיהומים דרך הנרתיק. 

סרטן צוואר הרחם:
  • מהווה כ - 20% מכלל הגידולים הממאירים הגינקולוגיים.
  • השלישי בשכיחותו לאחר גידולי הרחם והשחלה.
  • היארעות בעולם כ- 15 מקרים לכל 100,000 נשים, (בברזיל 74, בארץ 5.5 ,שכיח יותר בארצות העולם השלישי בהן גם התמותה גבוהה יותר).
  • גיל ממוצע לגילוי סביב 50, עם שני שיאים 35-39 ו- 60-64.
  • הנגעים הטרום ממאירים מתגלים בדרך כלל בגיל צעיר יותר.
  • סוג הגידול הכי נפוץ  הוא Squamous cell carcinoma 90%-85%
גורמי סיכון לסרטן צוואר הרחם:
   1. גיל מוקדם לקיום יחסי מין.
   2. מספר גבוה של בני זוג.
   3. מחלות מין (HIV, HSV).
   4. עישון.
   5. פעילות נמוכה של מערכת החיסון כתוצאה משימוש בתרופות או מחלת האיידס.
   6. בן זוג הסובל ממחלות מין.
 
מחקרים מוכיחים שהגורם הראשי לסרטן צוואר הרחם הנו ווירוס הפפילומה האנושי - Human Papilloma Virus (HPV). פפילומה היא קבוצת ווירוסים אשר יכולים להדביק איברים שונים בגוף האדם ביניהם צוואר הרחם. קיימים יותר ממאה זנים של ווירוס הפפילומה האנושי, רובם אינם מזיקים יחסית, לדוגמה אלה הגורמים ליבלות המופיעות בידיים וברגליים ובאיברי המין. לרוב מצליחה המערכת החיסונית להתמודד עם הווירוס, אולם, חלק מהווירוסים עשויים לגרום לבעיות בריאותיות, גידולים שפירים או סרטניים, תלוי בזן המדביק.  
בדיקות סקר לגילוי סרטן צוואר הרחם
גילוי מוקדם הוא המפתח! שינויים בתאי צוואר הרחם ניתן לגלות בעזרת בדיקת סקר פשוטה של צוואר הרחם. משרד הבריאות ממליץ לנשים לעשות בדיקה שגרתית אצל הגינקולוג/ית כדי לראות מה מצב צוואר הרחם. שלושת בדיקות הסקר המרכזיות, בדיקת פאפ, פאפ דק ו-HPV typing נעשות על ידי איסוף תאים מצוואר הרחם בעזרת מטוש. מדובר על התאים שנמצאים על פני צוואר הרחם. הגינקולוג/ית מעבירים את התאים לזכוכית נשא, במקרה של בדיקת פאפ, ולצנצנת עם חומר משמר במקרה של פאפ דק או בדיקת HPV screening. התאים עוברים עיבוד ואבחון במעבדה. שינויים בצוואר הרחם יכולים להופיע הרבה לפני שמתפתח גידול סרטני, לכן הגילוי המוקדם הוא משמעותי במיוחד.