במעבדת L.E.M אנו מבצעים בדיקה גנטית לאבחון נוכחות וירוס הפפילומה האנושי- HPV וסיווגו לפי תתי זנים ורמת סיכון. הבדיקה מבוצעת על ידי צוות רפואי מיומן ומיכשור חדשני. הבדיקה נועדה לנשים ומבוצעת בדומה לבדיקת פאפ. אצל גברים, הבדיקה יכולה להתבצע על נגע או יבלת שהוסרה מאיבר המין במקרה של חשד להדבקה בוירוס HPV.
 
להזמנת הבדיקה צרי קשר: בטל.08-9380770, פקס.08-9389783, אימייל. admin@lem-lab.com

 

שאלות על וירוס הפפילומה האנושי- (Human Papillomavirus- (HPV

מהו HPV ?

HPV הוא וירוס הפפילומה האנושי- Human Papillomavirus. וירוס זה שייך למשפחת ה- Papovavirus. משפחת וירוסים זאת יכולה לגרום לפגיעות שונות אצל הגוף שהם חודרים אליו. החל מיבלות וכלה בסרטן. הוא מתפתח בתאי אפיתל של העור והרירית (דרכי מין ונשימה).  ל- HPV יש יותר מ- 100 מופעים שונים שהשפעתם משתנה מגרימת יבלות ועד גרימת סרטן. כ- 30 זנים מתוכם פוגעים במערכת המין הנקבית כאשר 18 מהם יכולים לגרום לסרטן. כמעט ב-100% מהמקרים של סרטן צוואר הרחם התגלתה נוכחות HPV. מכאן החשיבות של בדיקת HPV typing, בדיקה שבודקת נוכחות של הוירוס בצוואר הרחם על ידי זיהוי רצפים גנטיים של הוירוס. כך הבדיקה גם עונה על השאלה באיזה זן של הוירוס מדובר. 

מה הסיכוי שלי להידבק בוירוס?

יותר מ-% 70 מהנשים הפעילות מינית נדבקות בזנים שונים של הוירוס במהלך חייהן. רובם סובלות מיבלות בלבד. בשביל רוב הנשים והגברים הוירוס כלל לא מתבטא ונעלם אחרי כמה שנים.

הבעיה המרכזית אצל נשים שנדבקות בנגיף הוא הסיכוי לפתח סרטן צוואר הרחם. בישראל מתגלים מדי שנה כ- 241 מקרים של נשים שחלו בסרטן צוואר הרחם. סוגי סרטן נוספים שקשורים לוירוס HPV הם סרטן בפי הטבעת, בואגינה, וולוה, אצל גברים בפין, וכן באזור הפה (לוע, לשון, שקדים וכו')  והצוואר. סוגי סרטן אלה הם נדירים מאוד.

מהם הזנים המסוכנים?

הזנים שקשורים ליבלות הם 6 ו-11. הזנים שקשורים לסרטן הם 16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, ו-59. הזנים 16, ו-18 הם הנפוצים מבין הקבוצה, ומתגלים במרבית המקרים בהם יש סרטן צוואר הרחם. גם בנוגע לסרטן שמופיע במקומות אחרים בגוף ונגרם על ידי וירוס HPV, לרוב HPV16 הוא הזן מחולל המחלה. לכן החיסונים, עליהם נפרט בהמשך, נועדו לחסן את הגוף נגד שני זנים אלו, HPV16 ו-HPV18.

באילו מקומות בעולם התגלה HPV ?

הוירוס נפוץ בארצות רבות, בארה"ב, אירופה, אסיה ואפריקה, וכן בישראל.

האם יש תרופה מרגע שנדבקתי?

לא. בדומה לשאר הוירוסים, החלמה נעשית בזכות מערכת החיסונית של הגוף. במרבית המקרים לגוף יש יכולת להילחם בוירוס בכוחות עצמו. אם מתגלה נוכחות של הוירוס, אפשר להוציא את התאים שהתגלו כנגועים בוירוס. נשים שמתגלה אצלן נוכחות של וירוס ה- HPV מוזמנות לבצע בדיקת קולפוסקופיה אצל הגינקולוג. בבדיקה זו משתמשים במצלמה ובכלים עדינים שמוכנסים דרך הוגינה לכיוון צוואר הרחם. הרופא יכול לראות אם יש צברים של תאים נגועים, וגם לצרוב או להסיר אותם במקום.

איך נדבקים?
ישנן שלוש דרכים להידבק:  
  1. עור פצוע הבא במגע עם הוירוס.     
  2. קיום יחסי מין לא מוגנים עם אדם נגוע.
  3. עובר בלידה יכול להידבק אם אימו נגועה.
למה גורם וירוס ה- HPV ?

הוירוס יכול לגרום לתופעות שונות, כתלות בסוג (זן) של הוירוס, במקום ההידבקות וכן במצבה של המערכת החיסונית הכללית בגוף. התופעות שנמצאו קשורות לנוכחות הוירוס הן יבלות על העור, גידולים ממאירים ושפירים בראש ובצוואר, יבלות בדרכי המין והשתן, ושינויים בתאים בדרכי המין הנשיים שיכולים להגיע לכדי גידולים סרטניים בנרתיק, בפות, בפי הטבעת, ובצוואר הרחם.

האם שימוש בקונדום או באמצעי מניעה אחרים מגן מפני הדבקה?
הוירוס עובר במגע, לכן שימוש בקונדום יגן באופן חלקי בלבד מאחר ומתרחש מגע עם איברי המין, האשכים, העריה, וכו'. נשים המשתמשות בגלולות נוטות לא להשתמש בקונדום ולכן סיכויי ההדבקה שלהן גבוהים יותר!                                                                                                                    
מה כדאי לעשות כדי להגן על עצמי מפני HPV ?

בשנים האחרונות פותחו חיסונים שנועדו למנוע הדבקה. בארץ וברחבי העולם יש פרסום רב סביב החיסונים, ויש מגמה הולכת וגוברת לחסן נערות ונערים בגיל צעיר ככל האפשר כדי למגר את הוירוס בצורה מוחלטת. החיסונים נועדו להגן מפני הזנים המסוכנים ביותר אבל לא מונעות הדבקה באופן מוחלט!  חשוב להתייעץ עם רופא הנשים שלך בקשר לקבלת החיסון.

בדיקות מעקב שגרתיות יכולות לגלות נוכחות הוירוס בשלב מוקדם וכך למנוע התפתחות מחלות. 
הבדיקות המומלצות הם בדיקת פאפ ופאפ דק ובדיקת HPV.
בדיקת HPV נעשית באופן שגרתי בארצות רבות בעולם וגם בישראל.

האם גברים גם יכולים להידבק?
כן, גברים יכולים להידבק וגם להעביר את הוירוס הלאה. אצל גברים לרוב מבינים שיש בעיה והדבקה של הוירוס כאשר מופיעות יבלות על הפין והאשכים. גברים עלולים להדביק אנשים שהם באים איתם במגע מיני ללא ידיעתם. וירוס HPV יכול גם לגרום לסרטן במקומות שונים בגוף אצל גברים, ולא רק אצל נשים.
מהי בדיקת HPV ?

בדיקת HPV היא בדיקה פשוטה שנעשית בצורת איסוף תאים מצוואר הרחם. התאים שנאספים נשלחים למעבדה ובעזרת הגברה של DNA נעשית בדיקת נוכחות של 24 הזנים המסוכנים והנפוצים ביותר. הבדיקה מאוד מדויקת ומראה איזה מהזנים נוכח בגוף הנבדקת.
מכאן הרופא מחליט מה תהיה דרך הטיפול, החל ממעקב שגרתי וכלה בהסרת התאים הנגועים.
גילוי מוקדם יכול למנוע התפתחות של סרטן ולהציל חיים. זמן התפתחות סרטן צוואר הרחם יכול להיות בין שנה לארבע שנים. עם זאת, מרגע ההדבקה בוירוס ועד הופעה של נגעים יכולה גם לקחת כמה עשרות שנים, אם בכלל תהיה. ההתפתחות של סרטן צוואר הרחם היא יחסית איטית ומאפשרת לגלות בזמן אם יש שינויים לא בריאים והיווצרות תאים סרטניים ולטפל בהם.
מאחר שהסימפטומים מגיעים בשלב מתקדם של הסרטן, חשיבות בדיקת HPV באופן שגרתי- גדולה.

איפה עושים בדיקת PCR ל- HPV?

במעבדת LEM אנו עושים מדי יום אלפי בדיקות PCR ל-HPV. כדי לבצע את הבדיקה, התאים שנאספים מצוואר הרחם אצל נשים, ומהפין או מקומות אחרים בגוף כמו הלוע אצל גברים עוברים עיבוד במכשור מתאים. מטרת ה-PCR היא להגדיל את הכמות של ה-DNA שקיים אצל הדגימה שנאספה כדי לזהות האם יש גנים של וירוס ה-HPV. היתרון של בדיקה על פי נוכחות של DNA של הוירוס היא קודם כל זיהוי מדוייק ואמין של הנוכחות שלו, ושנית, זיהוי של הזנים הספציפיים שנמצאים. מאחר שישנם זנים מסוכנים (כמו 16,18), יש זנים אחרים מעוררי מחלות, או יבלות, וישנם זנים שנחשבים כלא מזיקים- חשוב לדעת מי מהם נמצא בגוף של המטופל או המטופלת.

מה הקשר בין בדיקת פאפ לבין בדיקת HPV?

בדיקת פאפ היא בדיקה קלאסית בה בדומה לבדיקת HPV, הרופא מבצע איסוף של תאים מצוואר הרחם כדי לבחון אותם. בבדיקת פאפ שעד היום נחשבה בדיקת הסקר המרכזית לגילוי מוקדם של צוואר הרחם עושים עיבוד לתאים ואז רופא פתולוג בודק אותם תחת עינית המיקרוסקופ. מטרת הרופא הפתולוג להבין מה מצב התאים, האם הם בריאים או שחלו בהם שינויים לא נורמליים. בדיקות פאפ שגרתיות נועדו לזהות מבעוד מועד שינויים בעיתיים בתאים ולשלוח את המטופלת לרופא כדי לבחון בצורה מעמיקה יותר את מצב צוואר הרחם בבדיקת קולפוסקופיה. תוצאה של בדיקת פאפ תהיה למעשה תיאור של מצב התאים בצוואר הרחם, והאם יש בהם שינויים לא בריאים. בשונה מבדיקת פאפ, או בדיקת פאפ דק שנחשבת יעילה יותר בגלל ששמים את התאים שנאספים בתוך נוזל, ולא על זכוכית נשא, וכך נמנעים מלכלוך או זיהום של הבדיקה על ידי תאים אחרים (כמו תאי דם) שנאספים, בדיקת HPV אינה בודקת את התאים שנאספו, אלא האם יש נוכחות של וירוס הפפילומה האנושי. וירוס HPV נחשב כגורם של כמעט 100% ממקרי סרטן צוואר הרחם. בחלק מהמדינות, וגם בישראל, ישנה מגמה של מעבר של בדיקות הסקר השגרתיות מבדיקת פאפ לבדיקת HPV. 


האם יש חיסון נגד הוירוס?

במשרד הבריאות ממליצים על מתן החיסון לבני נוער בגיל בית הספר. החיסונים עליהם ממליץ משרד הבריאות הם Ceravix, Gardasil-4 , Gardasil-9. בעבר החיסונים היו מוגבלים בגיל, אבל כיום יש הרחבה של האישור להשתמש בהם גם בגילאים מבוגרים יותר. 

בנוסף, ישנם חוקרים שבודקים האם חיסון HPV חדש שבפיתוח יכול לגרום לחיזוק מערכת החיסון ולחזק נשים שכבר התגלו אצלן נגעים סרטניים.

עוד על החיסונים-באתר משרד הבריאות.

במעבדת LEM מבצעים בדיקה גנטית לאבחון נוכחות וירוס הפפילומה האנושי- HPV וסיווגו לפי תתי זנים ורמת סיכון. הבדיקה מבוצעת על ידי צוות רפואי מיומן ומיכשור חדשני.
 
להזמנת הבדיקה צרו קשר: בטל.08-9380770, פקס.08-9389783, אימייל. admin@lem-lab.com