בדיקת HPV

בדיקת HPV

 
במעבדת L.E.M אנו מבצעים בדיקה גנטית- HPV typing, לאבחון נוכחות וירוס הפפילומה האנושי וסיווגו לפי תתי זנים ורמת סיכון. הבדיקה מבוצעת על ידי צוות מעבדה מיומן ומיכשור חדשני.
 
אנו מספקים לרופאים ומרפאות את הציוד הנדרש וכן שירות שינוע של הבדיקה אל המעבדה. 
 
בדיקת HPV נעשית על ידי אבחון של תאי צוואר הרחם אצל נשים, בדיקה שמתבצעת בדומה לביצוע בדיקת פאפ. שימו לב! עבור גברים ניתן לבדוק נוכחות של וירוס הפפילומה האנושי HPV על נגעים או יבלות שהוסרו על ידי הרופא בלבד, אין אפשרות לבצע את הבדיקה על משטח של תאים שנלקחים על ידי מטוש!
 
הזמנת הבדיקה לרופאים/ות ומרפאות צרו קשר: בטל.08-9380770, פקס.08-9389783
או באימייל. admin@lem-lab.com
 

מי אתה וירוס הפפילומה האנושי (HPV)?

 

וירוס הפפילומה האנושי (HPV Human papillomavirus) הוא וירוס שמשפיע על העור ועל רקמות ריריות בגוף כולל פה וגרון, פות, צוואר הרחם, ואגינה ופי הטבעת. זה וירוס קטן, חסר עטיפה, עם סליל DNA כפול. בתחילת שנות ה-70 חשבו שיש רק אחד כזה שמופיע בכל מני מקומות בגוף, בעיקר עור ורקמה רירית שגורם ליבלות. בהמשך גילו שיש ישנם יותר מ-100 זנים (types) של הנגיף ושחלק מהזנים הם המחוללים העיקריים של סרטן צוואר הרחם וגידולים ממאירים בעוד מקומות. HPV הוא וירוס נפוץ שקיים אצל מרבית האנשים הפעילים מינית בשלב זה או אחר במהלך חייהם. HPV חודר לתוך התאים ומשבית להם את "האזעקה" כך שמערכת החיסון הפנימית של התא, וגם מערכת החיסון של הגוף הכללית לא יודעות שיש בעיה ולא מגיעות לעזרה. ברוב המקרים המערכת בסופו של דבר מזהה את הפולש ומסלקת אותו. אצל אנשים בריאים יש סיכוי יותר טוב שזה יקרה במהירות גדולה יותר. 
 
מה קורה אם מישהי או מישהו נדבקים בנגיף HPV?
 

חלק מהזנים עלולים לגרום ליבלות על עור כפות הרגליים והידיים, בדרכי המין ובאזור פי הטבעת.

זנים אחרים עלולים לגרום לשינויים בתאי הגוף (Dysplasia). תאים אלו הם בעלי סיכון גבוה להפוך בהמשך לתאים סרטניים. 30 מהזנים עלולים לפגוע במערכת המין הנשית, מתוכם 18 עלולים אף לגרום לגידול סרטני. מחקרים מראים שיש קשר הדוק בין הופעת סרטן צוואר הרחם לבין נוכחות של הוירוס. אצל כמעט 100% מהנשים שחלו בסרטן צוואר הרחם נמצאו המופעים המסוכנים של הוירוס. וירוס הפפילומה האנושי יכול לגרום לסרטן באיזורים אחרים בגוף אצל נשים ואצל גברים, בפי הטבעת, בפה ובלוע ועוד.

הדבקה בוירוס נעשית על ידי מגע עם אדם נגוע ובעת קיום יחסי מין. שימוש בקונדום מגן במידה מסויימת אך לא בצורה מוחלטת מאחר ומתרחש מגע עם משטחי עור של איברי המין (הפות ושק האשכים).

ירידה גדולה במקרים של סרטן צוואר הרחם משוייכת בין השאר לבדיקות לגילוי מוקדם, בדיקת פאפ, ובמקרה של חשד ושינויים בתאי צוואר הרחם, בדיקה לנוכחות הוירוס HPV. במידה ומתגלה נוכחות של הזנים המסוכנים, יש לערוך בדיקת קולפוסקופיה (Colposcopy). בבדיקה זו הגינקולוג/ית שלך ישתמשו במצלמה ובמכשור זעיר כדי לראות מקרוב מה המצב בצוואר הרחם. בעזרת מכשור זה ניתן לטפל בחלק מהנגעים, אם מתגלים. בחלק מהמקרים יש צורך לנתח. בכל מצב שמתגלה נוכחות של וירוס HPV הרופאים המטפלים יבקשו לערוך מעקב מספר פעמים בשנה כדי לוודא שאין התפתחות של תאים נגועים או התפתחות של סרטן צוואר הרחם.

ניתן לקבל חיסון נגד חלק מזני הנגיף, כיום מקובל בארצות רבות ואף בישראל לחסן את בני הנוער כבר בבית הספר, אך חשוב לדעת שהחיסון אינו מהווה הגנה מפני כול הזנים ועדיין חשוב לשמור על עירנות ולהקפיד על בדיקות לגילוי מוקדם אצל הגינקולוג/ית.

בדיקות לגילוי מוקדם, פאפ, פאפ דק, ו-HPV חשובות כדי לזהות נשים שנשאיות לווירוס ולהכניסן לתוכנית מעקב המפקחת אחר שינויים מבניים בצוואר הרחם של אותן נשים.
 
תהליך זה נועד לצמצם תחלואה בסרטן צוואר הרחם ותהליכים פולשניים אחרים אשר נשים עשויות לסבול מהם.
 
גילוי מוקדם מציל חיים!
 
את הבדיקה תוכלי לעשות אצל הגינקולוג/ית שלך.
אחרי ביצוע הבדיקה יש להעביר את החומר למעבדה לביצוע סקירה גנטית על מנת לזהות את נוכחות הוירוס. הבדיקה נעשית על ידי מכשור חדשני וצוות מעבדה מיומן. הסקירה מאפשרת גילוי נוכחות של הזנים שנחשבים מסוכנים ועלולים לגרום להתפתחות סרטן צוואר הרחם, את הזנים שעלולים לגרום ליבלות (פפילומות) ודימומים, וכן נוכחות של שאר הזנים. בנוסף, המערכת מזהה מצב של  זיהום של שני זנים יחד. 
 
 
במעבדת L.E.M אנו משתמשים במערכת חדישה לזיהוי הוירוס:
 
 
 Master Diagnostica - HPV Direct flow chip – eBRID system

·       מערכת זו מזהה 36 זנים שונים של HPV ומסוגל לזהות Multiple infections.

·       בנוסף לזנים המזוהים ודאית, המערכת מסוגלת לתת גם תוצאת "חיובי כללי" כאשר היא מזהה הדבקה ב-HPV  בזן אשר אינו נכלל ב- 36 הזנים להם היא עושה סיווג .

·       המערכת מאושרת  CE  ומשרד הבריאות.

·       המערכת עברה אבלואציה קפדנית ואושרה לשימוש במעבדתנו.

·       כיום נעשה שימוש במערכת זו גם בקופות החולים מכבי וכללית.


 לפרטים נוספים ורשימת רופאים/ות המבצעים/ות את הבדיקה באיזור מגוריך התקשרי לטל. 08-9380770.