בדיקת פרוסיגנה לאפיון סרטן השד עולה על שאר הבדיקות, זאת על פי מחקר TransTAC שהוצג ב-"סימפוזיון סרטן השד CTRC-AACR סן אנטוניו" בדצמבר 2016.

מעבדת L.E.M מבצעת בדיקות פרוסיגנה לנשים המתמודדות עם סרטן השד דרך קופות החולים (יש לברר זכאות) ובאופן פרטי. הבדיקה מתבצעת במעבדה בפארק המדע נס ציונה על ידי פתולוגים מולקולרים בכירים וצוות מקצועי בעל ניסיון רב ומספקת תשובות תוך 5 ימי עבודה בלבד.

להזמנה התקשרו לטל. 08-9380770.

לחצו כאן להורדת טופס הזמנה וטופס ויתור סודיות! 

(לטפסי הזמנה וויתור סודיות של קופת חולים מאוחדת לחצו כאן)

החוקרים בדקו את התוצאות של הבדיקות של למעלה מ-800 נשים, כדי לראות האם תוצאותיהן היו נכונות ומיטיבות עבור הנשים מנקודת מבט רטרוספקטיבית.

ארבעת הבדיקות המדוברות משתמשות כולן בביטוי מרובה של גנים כדי להעריך את הסיכון של חזרה של סרטן השד בעתיד: פרוסיגנה,  אונקוטייפ, אנדופרדיקט, ואינדקס סרטן השד.

המחקר נעשה על טיפול בנשים העונות על הקריטריונים הבאים- נשים פוסטמנאופוזליות, עם בלוטות לימפה שליליות (לא נגועות), קולטני הורמונים חיוביים, HER2 שלילי ובשלב מוקדם של הסרטן. במחקר ראו שפרוסיגנה מספקת את האבחון המדויק ביותר מתוך ארבעת הבדיקות המסתמכות על פרופילים של ביטוי מרובה גנים שנאמדו על ידי מדד סטטיסטי שקרוי likelihood ratio.

מעבר לכך, במחקר מצאו שבדיקת פרוסיגנה גם מספקת את האבחון המדויק ביותר בין מטופלות בסיכון גבוה בהשוואה לבדיקות גנומיות אחרות. נשים שזוהו על ידי בדיקת פרוסיגנה כנמצאות בסיכון נמוך היו בעלות סיכוי לחזרה של 3% בעתיד הרחוק במשך עשר שנים, המספר הנמוך ביותר מבין הבדיקות. בהמשך לכך, נשים שזוהו על ידי בדיקת פרוסיגנה כבעלות סיכוי גבוה לחזרה הראו סיכוי של 33% בממוצע לחזרה של הסרטן תוך עשר שנים.

תוצאות אלה מחזקות את המסקנות של ההנחיות  ASCO (אגודה אמריקאית למחקר אונקולוגי) משנת 2016 שחתימות של ביטוי רב גנומי מספקות כלים קליניים  לזיהוי נשים שהן בסיכוי נמוך לחזרה של הסרטן, וכך לחסוך מהן טיפול כימותרפי מסייע בהתבסס על התגובות שלהן לטיפול הורמונלי בלבד. הנחיות אלו היוו המלצה משמעותית לשימוש בבדיקת פרוסגינה המבוססת על החתימה הגנומית PAM50 , מקבילה להמלצה לאונקוטייפ, וחזקה יותר מאשר בדיקות אחרות שהוועדה ראתה.

תוצאות נוספות מהמחקר הראו את הפוטנציאל לשימוש קליני בפרוסיגנה כדי לראות כמה זמן על הטיפול האנדוקריני להימשך על ידי מדד של הסכנה של החזרה של הסרטן תוך חמש עד עשר שנים. אצל נשים עם בלוטות שליליות (Negative nodes), פרוסיגנה מביאה את המידע המירבי בין חמש לעשר שנים אחרי אבחנה כפי שנמדדו על ידי likelihood ratio. לנשים שאובחנו כבעלות סיכוי נמוך לחזרה היה 1.4% סיכון לחזרה תוך 5-10 שנים, השיעור הנמוך ביותר לחזרה מתוך כל הבדיקות הגנומיות שנבדקו.

"מידע חשוב זה מדגים את היכולת של פרוסיגנה לזהות נשים שמשתייכות לקבוצת סיכון נמוך, בשבילן כימותרפיה מסייעת לאחר ניתוח וטיפול אנדוקריני נרחב בתקופה של חמש עד עשר שנים אחרי האבחון תהיה בעלת רווח מועט." (ד"ר אליס פראט, MD, PhD מבית החולים Hospital Clinic בברצלונה, ספרד, שלא השתתפה במחקר.)

"תוצאות אלה ממשיכות לתקף את היעילות הקלינית של פרוסיגנה כבדיקה סופריורית של הדור השני של חקר הסרטן שנותנת לאונקולוגים ולמטופלות מידע קריטי שהם זקוקים לו כדי לקבל החלטות מבוססות בנוגע לאפשרויות הטיפול." בראד גריי, נשיא ומנהל בכיר של חברת ננוסטרינג טכנולוגיות. 

למאמר המלא לחצ/י כאן.