יוזמה בינלאומית שואפת ליצור אטלס של תאי הגוף האנושי שיכלול תיאור מפורט של כל התאים במצבם הבריא. הרעיון הוצג בכנס בלונדון באמצע אוקטובר בנוכחות מדענים וחוקרים על ידי מכון ברוד של MIT והרווארד, Wellcome Trust Sanger Institute ו- קרן Wellcome. החזון הוא יצירת אטלס שיהיה זמין לכל המדענים כדי שיוכלו להשתמש בידע החשוב שיהיה בו כדי לקדם ריפוי של מחלות כדוגמת אלצהיימר, אסתמה וסרטן.

האטלס יציג מפות של תאים ומיקומם בגוף, ואת הגנים אותם הם מבטאים, כדי להסביר בצורה טובה יותר את הפעילות התאית ואת הקישורים הביולוגים שמכוונים ומניעים אותם. כלים חדשים וטכנולוגיה חדשה, כמו ריצוף גנטי של תא יחיד (single-cell genomics), עשויים להפוך את המיפוי התאי לאפשרי. האטלס יקטלג את התאים לסוגים, ותתי סוגים וכן יאבחן בין שלבים שונים של התמיינות תאית ומצבים בהם התא נמצא כמו הפעלה של תאי מערכת החיסון. בנוסף, האטלס יאפשר מעקב אחרי מוצא של תאים, כמו למשל להגיע מתא תא אדום עד לתאי המקור במח העצם. מעבר לזה, המטרה היא לעזור בזיהוי סמנים למחלות שונות, לחשוף מטרות חדשות להתערבות טיפולית ולספק מבט ישיר לביולוגיה האנושית בגוף החי ולהסיר את ההפרעה והעיוות שנוצרים במחקר על תרביות תאים (גידול תאים בתנאים מבוקרים).

איך האטלס יכול להשפיע על עולם האבחון הפתולוגיה וההיסטולוגיה? אטלסים של תאים קיימים כבר הרבה שנים והם מהווים את הבסיס, אבל המטרה היא שאטלס התאים החדש יוכל לתת כלים אבחוניים נוספים ויאפשר בניית תמונה רחבה שתאפשר בסופו של דבר טיפול טוב יותר במחלות. טכנולוגיה חדשה כפי שמשתמשים בה ליצירת האטלס נכנסת כל הזמן גם לתוך עולם האבחון של הפתולוגיה והציטולוגיה ובולטים בתחום שיטות אבחון מולקולריות לזיהוי נוכחות וירוס HPV על סוגיו ותת סוגיו בצוואר הרחם, וכן איפיון גידולים סרטניים בשד.

(מתוך אתר מכון ברוד https://www.broadinstitute.org/research-highlights-human-cell-atlas)